Derialtı kanaması / kan oturması (hematom)

Arnika esansı(tentürü): Deri altı kanamalarında, söz konusu bölgeye gün boyunca pek çok kere arnika esansı ile friksiyonlar yapılır.

Arnica(Arnica montana) çiçeğinin sarı yaprakları bir şişeye 2/3 oranında gevşekçe doldurulur ve üstüne 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir ve kapağı kapatılır. Arada bir çalkalanan şişe  en az iki hafta sıcak bir ortamda bekletildikten sonra, bir bölümü tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede muhafaza edilir. Çiçeklerin bulunduğu şişe ise loş bir ortamda, kullanılmak için süzüleceği zamana kadar bekletilir ve bu süre içinde artı güç kazanır. Eczanelerden(Almanyada) satın alınan 75 derecelik arnika esansı, kullanım sırasında, olası deri rahatsızlıklarının önlenmesi amacıyla, kaynatılmış suyla yarı yarıya inceltilir.

Karakafesotu esansı(tentürü): Karakafesotu (Symphytum officinale) esansı ile friksiyonlar yapılarak derialtı kanamaları kısa sürede iyileştirilebilir.

Karakafesotu kökleri fırçalanarak iyice yıkanır, ince kıyılır ve bir şişeye 2/3 oranında doldurulur. Köklerin üstüne 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir. En az iki hafta boyunca sıcak bir ortamda bekletilirken arada bir çalkalanır. Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede muhafaza edilir. Böyle hazırlanan karakafesotu esansı ile söz konusu bölgeye günde pek çok kere friksiyonlar yapılır.

Sarı kantaron yağı:  Haziran ortasında toplanan sarı çiçekler ve goncalar bir şişeye doldurulur ve üstüne zeytinyağı eklenir. Yağ çiçekleri örtmelidir. Mayalanma süresi için, ilk 2-3 gün şişenin ağzı açık tutulur ve sonra kapatılır.  Toplam üç hafta kadar sıcak bir ortamda veya güneşte bekletilen şişe arada bir çalkalanır ve sonunda kan kırmızısı bir renk alır. Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülen yağ koyu renkli bir şişede muhafaza edilir.

Derialtı kanamalarına her gün bu kırmızı yağla friksiyonlar yapılır.

İsveç Şurubu kompresleri: Derialtı kanamalarının bulunduğu bölgeye gün boyunca sık sık İsveç Şurubu kompresleri uygulanmalıdır.

Aynısafa esansı(tentürü): Taze toplanıp ince kıyılan çiçekler bir şişeye gevşekçe doldurulur ve üstüne 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir. İçki çiçeklerin üstüne çıkmalıdır. Şişe en az iki hafta sıcak bir ortamda bekletilirken arada bir çalkalanır.  Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede muhafaza edilir.

Böyle hazırlanan aynısafa esansı, kaynamış suyla yarı yarıya inceltilir ve bu inceltide ıslatılan bir bez kompres olarak söz konusu bölgeye yatırılır.

Aynısafa merhemi: İsveç Şurubu kompresinden önce sürülmesi gereken aynısafa merheminin hazırlanışı: Bir tava veya tencerede 250g saf domuz yağı(kaz yağı veya tereyağı) iyice kızdırılır. Bu kızgın yağın içine iki avuç dolusu ince kıyılmış taze aynısafa bitkisi (yaprak, çiçek, sap) eklenir, köpüklenme başladıktan sonra kısaca karıştırılır ve ocaktan indirilerek serin bir yerde ertesi güne kadar bekletilir. Ertesi gün, yağ iyice akışkan hale gelene kadar ısıtılır, tülbentten veya sık bir süzgeçten geçirilerek süzülür ve kapaklı merhem kaplarına aktarılır.

(Çevirenin notu: Süzme sırasında posalar sıkılacak olursa, bitki özsuyu yağın dibine çöker ve küf oluşturur. Bu tür merhemler buzdolabında saklanmalıdır.)

deri lekeleri, doğuştan

Üstderi, deri ekleri, kıllar, esnek bağdoku, kan ya da lenf damarları gibi deriyi oluşturan yapıların, gelişim sürecinde rastlanan oluşum bozukluğudur. Ben terimi yalnızca nevüs hücresi içeren oluşumlar için kullanılır. Bunlar son derece sık görülen lezyonlardır. Hemen hemen herkeste özellikle kafa, boyun ve gövde derisinde bulunurlar. Genellikle yaşamın ilk yılında ortaya çıkarlar. Daha sonra, öteki dokuların gelişmesine uygun olarak yavaş yavaş büyürler. Oluşum nedenleri bilinmemektedir.

Bazı olgularda belirli nevüs tipleri, ileri yaşlarda kötü huylu bir tümör olan melanoma dönüşebilirler.

Yeni doğanların alnında, burun kökünde veya gözkapaklarının üstünde görülen kırmızı lekeler birkaç ay içinde kendiliğinden yok olurlar.

Herdemtaze özsuyu(Sempervivum tectorum): Taze yapraklar boyuna kesilir ve ortaya çıkan özsu lekelerin üstüne sürülür.

Yapışkanotu/Yoğurtotu merhemi: Doğum lekelerine karşı yapışkanotu veya yoğurtotu merhemi de çok etkilidir.

Bir tavada veya tencerede 500g saf domuz yağı(kaz yağı veya tereyağı) iyice kızdırılır ve içine dört avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki eklenir. Köpüklenme başladıktan sonra kısaca karıştırılır ve ertesi güne kadar serin bir yerde bekletilir. Ertesi gün, yağ iyice akışkan hale gelene kadar ısıtılır, tülbentten veya sık bir süzgeçten geçirilerek süzülür ve kapaklı merhem kaplarına aktarılır. Bu merhem buzdolabında saklanmalıdır. Doğum lekelerine gün boyunca sık sık merhem sürülür.

Yapışkanotu/Yoğurtotu yıkamaları: Yapışkanotu veya yoğurtotu haşlama suyu ile yıkamalar yapılabilir.

İki tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, yarım litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Lekeler bu çayla gün boyunca pek çok kere yıkanır.

Aynısafa özsuyu: Taze bitki yıkandıktan sonra ince kıyılır(yaprak, çiçek, sap) ve bir mutfak robotunda özsuyu çıkarılır. Lekeler bu aynısafa özsuyuyla gün boyunca pek çok kere nemlendirilir.

Sedir ağacı (Cedrus libani) esansı): Yıkanıp ince kıyılan taze ağaç yaprakları bir şişeye gevşekçe doldurulur ve üstüne 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir. Sıvı yaprakların üstüne çıkmalıdır. Şişe en az iki hafta sıcak bir yerde bekletilirken arada bir çalkalanır. Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede muhafaza edilir. Lekeler bu esansla gün boyunca nemlendirilir.

İsveç Şurubu: Deri lekeleri gün boyunca pek çok kere İsveç Şurubuyla nemlendirilir.

Deri tepkileri (exanthem)

Tüm bedende veya bedenin bazı bölgelerinde aniden oluşan kabarcık, kızarıklık veya sertlikler genelde, kızamık, kızıl, kızamıkcık veya suçiçeği gibi enfeksiyon hastalıklarının bir simgesidir. Ama bu tepkiler aynı zamanda bir alerjinin de belirtileri olabilir.

Mayıs papatyası yıkamaları: Bir avuç dolusu çiçek, yarım litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, yarım dakika demlendikten sonra süzülür ve ılıklaşması beklenir. Bu papatya demlemesiyle söz konusu bölgeler gün boyunca pek çok kere yıkanabilir.

Ballıbaba: Yarım tatlı kaşığı beyaz veya sarı ballıbaba bitkisi (çiçek ve yaprak), orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Sabah saatlerinde bir bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

Atkuyruğu yıkamaları: İki-üç tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu, yarım litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Ilık çayla yüz veya öteki bölgeler gün boyunca pek çok kere yıkanır. Atkuyruğu kompresleri de çok etkilidir. Ilık çaya batırılan bir bez tepkili bölgelerin üstüne kompres olarak uygulanır.

 

Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !